Program

Day 1

  • 08:30 Registration
  • 09:00 Workshop Sessions

    1. History of Expressive Systems (Morning) – Mark J. Nelson and James Ryan
    2. Authoring for Interactive Storytelling (Afternoon) – Charlie Hargood, Alex Mitchell, David Millard and Uli Spierling
    3. Bringing Together Interactive Digital Storytelling with Tangible Interaction: Challenges and Opportunities (Whole Day)– Alejandro Catala, Mariët Theune, Cristina Sylla and Pedro Ribeiro
    4. Film-Live: An Innovative Immersive and Interactive Cinema Experience (Whole Day) – Mattia Costa, Chiara Ligi, Francesca Piredda
    5. Transmedia Journalism and Interactive Documentary in Dialogue (Whole Day) – Renira Rampazzo Gambarato and Alessandro Nanì

Day 2

  • 09:00 Registration
  • 09:30 Keynote 1
  • 10:30 Coffee Break
  • 11:00 Session 1 - Story Design

    • RheijnLand.Xperiences – A Storytelling Framework for Cross-Museum Experiences (Timo Kahl, Ido Iurgel, Frank Zimmer, René Backer and Koen Van Turnhout)
    • Effective Scenario Designs for Free-text Interactive Fiction (Margaret Cychosz, Andrew Gordon, Obiageli Odimegwu, Olivia Connolly, Jenna Bellassai and Melissa Roemmele)
    • Writing and Design Methods for Playable Stories (Hannah Wood. Dynamic Syuzhets)
    • Sarah Lugthart, Michel van Dartel and Annemarie Quispel (Plans versus Situated Actions in Immersive Storytelling Practices)

  • 12:30 Lunch
  • 14:00 Session 2 - Location

    • Experiencing the Presence of Historical Stories with Location-based Augmented Reality (Ulrike Spierling, Peter Winzer and Erik Massarczyk)
    • Developing a Writer’s Toolkit for Interactive Locative Storytelling (Heather Packer, Charlie Hargood, Yvonne Howard, Petros Papadopolous and David Millard)
    • Level of Detail Event Generation (Luis Flores and David Thue)

  • 15:30 Coffee Break
  • 16:00 Art Exhibition
  • 17:30 Closing

Day 3

  • 09:00 Registration
  • 09:30 Keynote 2
  • 10:30 Madness Coffee Break
  • 11:00 Session 3 - Historical Analysis

    • Grimes’ Fairy Tales: A 1960s Story Generator (James Ryan)
    • The Narrative Logic of Rube Goldberg Machines (David Olsen and Mark J. Nelson)
    • Cinelabyrinth: The Pavilion of Forking Paths (Chris Hales)
    • Verb+s is looking for love: Towards a meaningful narrativization of abstract contents (Serena Zampolli)

  • 12:30 Lunch
  • 14:00 Session 4 - Games

    • Wordless Games: Gameplay as Narrative Technique (Yuin Theng Sim and Alex Mitchell)
    • A Framework for Multi-Participant Narratives Based on Multiplayer Game Interactions (Callum Spawforth and David Millard)
    • Gaming Versus Storytelling: Understanding Children’s Interactive Experiences in a Museum Setting (Marko Radeta, Valentina Nisi, Vanessa Cesario and Sonia Matos)

  • 15:30 Coffee Break
  • 16:00 Poster/Demo Session
  • 17:30 Closing

Day 4

  • 09:00 Registration
  • 09:30 Keynote 3
  • 10:30 Coffee Break
  • 11:00 Session 5 - Emotion and Personality

    • Using Interactive Storytelling to Identify Personality Traits (Raul Paradeda, Maria José Ferreira, Carlos Martinho and Ana Paiva)
    • How Knowledge of the Player Character’s Alignment Affect Decision Making in an Interactive Narrative (Mette Jakobsen, Daniel S. Christensen and Luis E. Bruni)
    • Thinning the fourth wall with intelligent prompt (Rossana Damiano, Vincenzo Lombardo and Antonio Pizzo)

  • 12:30 Lunch
  • 14:00 Session 6

    • Who Are You? Voice-over Perspective in Surround Video (Mirjam Vosmeer, Christian Roth and Hartmut Koenitz)
    • Empathic Actualities: Toward a Taxonomy of Empathy in Virtual Reality (Joshua A. Fisher and Janet H. Murray)
    • Design for Emerging Media: How MR Designers Think about Storytelling, Process, and Defining the Field (Rebecca Rouse and Evan Barba)

  • 15:30 Coffee Break
  • 16:00 Closing Panel with Keynote Speakers

    Pia Tikka, Jay Bushman and Susanne Scott discuss the future of Interactive narrative with the ICIDS community.

  • 17:30 Closing